Листоп
2018
Дата-центр Джеймса Бонда, сховище в пустелі і «технохрам»
У ЦОД існують відпрацьовані схеми забезпечення потрібного температурного режиму, безперебійного живлення, захисту від небажаного впливу або кібератак. Проте навіть у такій, здавалося б, регламентованої сфері є місце креативності та несподіваних рішень. Ми склали добірку незвичайних і оригінальних світових дата-центрів, які відрізняються від своїх «колег» завдяки несподіваним технічним рішенням, унікальному розташуванню або оригінальному дизайну.
Найперший
Першу електронно-обчислювальну машину ENIAC, яку ввели в експлуатацію в кінці Другої світової війни в США, називають «прабатьком» сучасних дата-центрів. Незважаючи на те, що це великий комп’ютер, його пристрій і зовнішній вигляд нагадують справжній ЦОД: стійки з обладнанням, захист від незаконного проникнення, резервні системи живлення, прообраз сучасної системи кондиціонування.
ENIAC важила 27 тонн, а на її створення витратили понад $ 486 400. Її потужності використовували в основному для військових цілей, наприклад, щоб моделювати термоядерний вибух супербомби, прогнозувати погоду на території ворога, зберігати коди ядерної зброї. Крім того, з її допомогою відомий Нобелівський лауреат з фізики Річард Фейнман розрахував число π ( «пі»). За деякими даними, завдяки ENIAC вчені змогли провести набагато більше розрахунків, ніж все людство до появи цієї ЕОМ.
Незважаючи на недоліки, винахід ENIAC став історичною подією в сфері розвитку технологій. Деякі деталі ЕОМ можна побачити в Національному музеї американської історії у Вашингтоні. До того ж, в її честь назвали астероїд.
«Божественний» дата-центр
Одна з відмінних характеристик Каталонії – особливий місцевий підхід до вирішення і організації різноманітних завдань. Тому підтвердження – оригінальні архітектурні шедеври Антоніо Гауді, які прикрашають різні іспанські міста. Тому не варто дивуватися місцю, де розташований один з дата-центрів країни: Суперкомп’ютерний центр у Барселоні (Barcelona Supercomputer Center, BSC) знаходиться в будівлі колишньої каплиці Torre Girona, побудованої в XIX ст.
Після інтер’єрів собору Саграда Фамілія вже не будуть виглядати дивно ряди серверів на місці лавок для прихожан під дбайливо збереженими колонами і арками. Більш того, з архітектурою культової споруди гармонує величезний куб, в який помістили суперкомп’ютер MareNostrum. Останній може виробляти понад 11 трлн операцій в секунду, займає третє місце за потужністю в Європі і тринадцятий – в світі. З його допомогою проводять дослідження в сферах метеорології і медицини.
Дата-центр Джеймса Бонда
Даний дата-центр можна назвати улюбленцем журналістів: без згадки Pionen White Mountain не обходиться жоден матеріал про найвідоміші та оригінальні дата-центри. Це ЦОД найбільшого інтернет-провайдера Швеції Bahnhof. Об’єкт знаходиться на глибині 30 метрів під Стокгольмом – в колишньому військовому бункері, який побудували за часів «холодної війни» для захисту від ядерного удару.
Також Pionen White Mountain прославився своїм дизайном, завдяки чому дата-центр отримав неофіційну назву James Bond Villain (з англ. – «Злодій з” Джеймса Бонда”»). Генеральний директор Bahnhof Джон Карлунга не приховує, що при побудові дата-центру в компанії використовували стилістику романів про пригоди агента 007. Дата-центр оснащений лампами денного світла, також в ньому можна побачити фонтани і безліч рослин.
Ще один цікавий факт, який посприяв популярності Pionen White Mountain, – в ньому зберігаються файли скандально відомої організації Wikileaks.
Сховище даних із клубом та пивоварнею
Ще одне творіння шведського інтернет-провайдера Bahnhof – дата-центр Thule. Його головна особливість – ззовні і всередині він виглядає не як сховище даних, а … нічний клуб. З неоновим світлом, димлячим сухим льодом та іншими атрибутами подібних закладів.
Ключовим елементом дизайну стали сервери, де до певного часу зберігалися дані організації Wikileaks. Крім того, у компанії є ліцензія на торгівлю спиртними напоями, тому на території дата-центру діє власний бар, де можна спробувати крафтового пива з пивоварні Bahnhof. Фірмовим вважається сорт No Latency (з англ. – «Без затримки»). Пригощають алкоголем клієнтів компанії, а також відвідувачів під час екскурсій.
Незважаючи на досить епатажний дизайн, в дата-центрі створені всі умови для забезпечення безпеки і безперебійності роботи. ЦОД вміщує 240 серверних шаф і знаходиться недалеко від ділового центру Стокгольма, завдяки чому відсутні затримки в передачі даних і доступу до них. Також Thule може похвалитися хорошим коефіцієнтом рівня ефективності енергоспоживання (Power Usage Effectiveness) до 1.2 – такий показник говорить про те, що ЦОД раціонально використовує енергію. До того ж, його система кондиціонування допомагає обігрівати сусідні житлові будівлі та офіси.
Дані – під водою
Проблема перегріву обладнання в дата-центрах – залишається дуже актуальною і важливою. Microsoft запропонувала нестандартне експериментальне рішення. В рамках проекту Natick дата-центр компанії в водонепроникному контейнері занурять в океан. Навколишня товща води буде охолоджувати його обладнання, а електрику для роботи дата-центр буде отримувати від турбіни, що обертається океанськими течіями або приливами.
Перший етап експерименту пройшов успішно. Три місяці сталева гондола діаметром 2,4 м провела на глибині 9 м біля Каліфорнії. Устаткування працювало без перебоїв, на ньому навіть оброблялися дані «хмарного» сервісу Microsoft Azure.
Другий етап проекту Natick проходив біля Оркнейських островів в Шотландії. Дата-центр опустили на глибину 36 м: всередині встановили 12 стійок і 864 сервера. Французька компанія Naval Group створила водонепроникну оболонку для ЦОД і адаптувала для його потреб відпрацьовану систему охолодження субмарин. Дата-центр з’єднується з узбережжям за допомогою оптоволоконного кабелю. Навіть на нинішньому етапі робіт підводний дата-центр може функціонувати без техобслуговування – до п’яти років.
Про перспективність такого проекту говорить і той факт, що половина населення планети живе на території близько розташованій до берегової лінії на смузі шириною 200 км. Тому дата-центри, розташовані в такій зоні, покращать сервіси для сотень мільйонів людей.
Найбільший “декстоп” у світі
Дата-центр Roubaix французької телеком-компанії OVH знаходиться в містечку Рубе, в 11 км від міста Лілль. У ньому встановлені 35 000 серверів. «Титул» найбільшого десктопу в світі дата-центр заслужив завдяки своїй унікальній конструкції: приміщення з серверним обладнанням розташоване по периметру будівлі дата-центру, при цьому його центральна частина залишається порожньою. Повітря для охолодження надходить з навколишнього середовища через повітрозабірники в зовнішніх стінах. Потім проходить через серверні стійки завдяки великим вентиляторам і, нарешті, виходить вгору в порожній центральній частині. Весь процес нагадує охолодження звичайного десктопа. До того ж, сервери безперервно охолоджуються водою за допомогою спеціальної системи, розробленої в OVH.
ЦОД у хмарочосі
Королівство Снігової Королеви
Офісний теплопункт
Дата-центр на даху світу
«Оскар» для кращих дата-центрів
Коментарі
Читати ще
Листоп
2024
Ваш коментар