Квіт
2024
Еволюція суперкомп'ютерів: від перших прототипів до шедеврів технологій
Чи знали ви про існування надпотужних комп’ютерів? Так, вони справді існують, але це не маленькі комп’ютери, за яким ви дивитесь фільми. Суперкомп’ютер найчастіше використовується в наукових цілях і може виконувати таку кількість операцій за секунду, що цифри виходять за межі людських знань. Власне, для чого він потрібен, як виглядає суперкомп’ютер і чому він має таку назву — читайте далі.
Що таке суперкомп'ютер
Суперкомп’ютер — це високопродуктивна обчислювальна машина, яка використовується для наукових досліджень, інженерних завдань, моделювання та обробки великих обсягів даних. Вони відрізняються від звичайних комп'ютерів своєю обчислювальною потужністю, яка вимірюється у флопсах. Іноді ця потужність може сягати шістнадцятизначних цифр.
Коротка історія появи суперкомп’ютерів
Історія суперкомп'ютерів почалася ще у 1960-х роках в США, коли компанія “Control Data Corporation” представила CDC 6600 — перший суперкомп'ютер у світі. Над його створенням працювала команда під керівництвом Сеймура Крея. Винахід мав вражаючу для того часу обчислювальну потужність і встановив нові стандарти швидкості обробки даних.
Згодом Сеймур Крей заснував свою компанію “Cray Research” і вже під цим брендом у 1976 році з’явився ще потужніший суперкомп’ютер під назвою Cray-1. Він був висотою 1.5 метри, займав до 10 м² площі, мав максимальну потужність 133 мегафлопса і виконував понад 180 млн операцій за секунду. Коли компанія представила цей комп’ютер публіці, всі були настільки вражені, що наукові лабораторії, які були головними користувачами цих машин, розпочали “війну за приз”. Всі хотіли стати першими власниками Cray-1. Врешті, за першу машину заплатили 8.860.000 доларів.
У наступні роки розвиток суперкомп'ютерів збільшувався, і їхнє використання поширилося в наукових і промислових сферах.
Ранні дні суперкомп'ютерів: перші моделі та їх обмеження
У 1961 році компанія IBM представила один із перших суперкомп'ютерів — IBM 7030 Stretch. Протягом трьох років, з 1961 по 1964, він вважався найшвидшим електронно-обчислювальним пристроєм у світі. Однак проєкт виявився невдалим, адже його продуктивність значно відставала від прогнозів, тож машини IBM 7030 Stretch не отримали очікуваної популярності.
Далі, у 1963 році, з’явився суперкомп’ютер CDC 6600, який вважають першим у світі, а згодом випустили Cray-1. Тож порівняймо, які відмінності вони мали:
Сучасні суперкомп'ютери: головні гравці на ринку
Проблеми та пастки у розвитку суперкомп'ютерів
Коментарі
Читати ще
Листоп
2024
Ваш коментар