Китай оголосив про запуск проєкту зі створення дата-центрів у пустельних районах. Наразі мова йде про розгортання близько трьох десятків центрів обробки даних та понад 100 000 чіпів Nvidia в пустелях Сіньцзяну. Об’єкти будуть забезпечувати обчислювальні потужності для найскладніших алгоритмів ШІ та обробки великих обсягів даних.
В планах фахівців побудувати кілька дата-центрів у західних регіонах країни, де використовуються мінімальні ресурси води, але є доступ до відновлювальних джерел енергії, зокрема сонячної. Цей підхід дозволяє не тільки підтримувати високі обсяги обробки даних, але й мінімізувати екологічний вплив.

Одним із найбільших викликів для китайських інженерів стало забезпечення охолодження серверних ферм у спекотних умовах пустелі. Для цього використовуються інноваційні технології, включаючи системи водяного охолодження та спеціальні охолоджувальні установки, що працюють на відновлюваних джерелах енергії.
За даними Bloomberg, близько 70 відсотків обчислювальної потужності, запланованої визначеними проєктами, знаходиться в єдиному комплексі, створеному місцевим урядом у Сіньцзяні. Хоча це прямо не зазначено у звіті Bloomberg, у квітні 2024 року уряд Сіньцзяна оголосив про плани створення «конвергентного обчислювального центру» в Урумчі. Його основна мета — забезпечити «суперкомп'ютерні, інтелектуальні обчислення та можливості зберігання даних, а також матиме обчислювальну потужність національного рівня».
Bloomberg зазначає, що уряд Сіньцзяну вже запустив свій перший «інтелектуальний обчислювальний центр» та побудував 24 000 петафлопс обчислювальної потужності для потреб логістичного центру Чунціна. Обчислювальна потужність еквівалентна приблизно 12 000 Nvidia H100.
Водночас створення таких потужних центрів обробки даних також відповідає на глобальний попит на обчислювальні потужності для розробки нових ШІ-моделей, що вимагають великих обсягів даних для навчання. Китай активно залучає інвестиції, щоб стати головним гравцем у галузі та підтримати розвиток інфраструктури для технологічного прогресу.