У всіх сферах життя ми вираховуємо ефективність процесів. У фізиці для цього застосовують ККД, в маркетингу — ROI, в бізнесі — ROS, а в дата-центрі розраховують PUE. То ж що це за показник та для чого він в дата-центрі — розбираємо в матеріалі.
Що таке PUE
PUE (Power Utilization Efficiency, ефективність енергоспоживання) — це показник, який визначає енергоефективність ЦОД. PUE допомагає центрам обробки даних оптимізувати споживання енергії, порівнюючи загальну енергію об’єкта з енергоспоживанням його ІТ-обладнання.
Історія PUE починається у 2007 році, коли його представили The Green Grid — об'єднання ІТ-спеціалістів, які працюють над підвищенням енергоефективності ЦОД. Застосування коефіцієнтів ухвалили в книзі “Green Grid Metrics: Description of data center energy efficiency”. Так PUE став глобальним стандартом для управління енергією ЦОД. 
Чому важливо стежити за значенням PUE
Мета PUE — зниження загальних витрат на електроенергію та підвищення ефективності ЦОД. Чим нижче значення PUE, тим ефективнішим буде ЦОД з точки зору споживання енергії.
Компанії та організації можуть використовувати PUE як індикатор для оцінки та підвищення енергоефективності своїх центрів обробки даних і серверних кімнат, а також зменшити витрати та вплив на навколишнє середовище своєї ІТ-інфраструктури.

Як розраховується PUE
Для розрахунку PUE потрібно знати:
Загальне енергоспоживання ЦОД, що включає енергію, необхідну для освітлення або розподільних пристроїв. Він також включає системи охолодження та інше допоміжне обладнання.
Енергоспоживання ІТ-обладнання — описує енергію, яку потребують сервери, системи зберігання, мережеве обладнання та інше ІТ-обладнання. Це виконує обчислювальні процеси та процеси обробки даних.
Формула розрахунку PUE = Загальне енергоспоживання об’єкта / Енергоспоживання ІТ-обладнання
Для розрахунку цих показників керівники ЦОД встановлюють надійні системи вимірювання та моніторингу. Вони записують споживання енергії різними компонентами об’єкта для точного обчислення ефективності використання електроенергії. 
Крім того, постійний збір даних і моніторинг має вирішальне значення. Адже споживання енергії може змінюватися залежно від часу доби та сезону – регулярні вимірювання допомагають подолати ці коливання.
Приклад розрахунку PUE
Якщо дата-центр споживає 50 000 кВт·год загальної енергії, а 40 000 кВт·год цієї енергії споживає ІТ-обладнання, PUE становитиме 1,25. Нижчий PUE вказує на кращу ефективність енергоспоживання, що робить його критичним показником для оцінки стійкості та ефективності центру обробки даних.
Які межі встановлено для PUE
Чим менший коеєфіцієнт PUE, тим краще. Адже чим ближчий він до 1,0, тим ефективніше центр обробки даних використовує свою потужність виключно для ІТ-обладнання, не витрачаючи багато на іншу інфраструктуру. 
За даними Uptime Institute, середній PUE у 2024 році склав 1,56. У 2007 році показник був на рівні 2,5. Це свідчить про тенденцію до більш ефективного використання енергії в центрах обробки даних протягом останніх 17 років.
Як дата-центри знижують PUE
Зменшення PUE робить ЦОД більш економічним і забезпечує перевагу перед менш ефективними конкурентами. Існує кілька способів зниження коефіцієнта.
Віртуалізація серверів. Віртуальні машини можуть виконувати власні робочі навантаження, що зменшує споживання енергії та звільняє більше площі.
Вдосконалення системи охолодження. Щоб запобігти перегріву, центри обробки даних потребують системи охолодження. Підвищення ефективності роботи цих систем або зменшення залежності центру обробки даних від них може допомогти знизити PUE.
Заміна неефективного обладнання на новіше. Якість і продуктивність деякого обладнання з часом можуть погіршуватися, тому, якщо сервери або системи зберігання не працюють належним чином, їх слід замінити.
Використання енергоефективних джерел безперебійного живлення (UPS). Розподіл електроенергії повинен бути розроблений з ДБЖ , щоб бути більш ефективним. Ефективніше обладнання та коротша дистанція, що забезпечує потужність, підвищують ефективність.