Дата-центр на місці ядерного бункера часів холодної війни, ЦОД на місці колишнього вапнякового рудника та сховище даних під єрусалимським технопарком — IT-спеціалісти багато років модернізують підземні бункери у функціональні ЦОД. Тож чому це так популярно сьогодні та чим вони відрізняються від традиційно спроєктованих дата-центрів розглянемо в статті.

Особливості підземних дата-центрів

Компанії будують свої об’єкти в колишніх бункерах, вапнякових шахтах та печерах, щоб оптимізувати свої витрати. 
Підземні центри обробки даних оточені міцною скелею та мають лише один або два захищені входи. Більшість із таких дата-центрів можуть похвалитися достатньою силою, щоб протистояти ядерному нападу. А тому найбільшою перевагою підземного центру обробки даних є найвищий рівень фізичного захисту даних.
Також підземні температури регулюються природним чином, що знижує витрати на охолодження ЦОД. Шари органічного матеріалу ізолюють підземні об’єкти, зберігаючи їх природним чином прохолодними. Стабільний клімат призводить до більшої енергоефективності системи охолодження.
Витрати на будівництво також можуть бути нижчими, оскільки в багатьох випадках об’єкт уже є, і його просто потрібно оснастити необхідною IT-інфраструктурою. Це заощаджує час та гроші. 

Найбезпечніші у світі підземні центри обробки даних

The Bunker — Монтгомері, Великобританія

The Bunker має, мабуть, найцікавішу історію з усіх коли-небудь побудованих центрів обробки даних. Спочатку збудований у 1982 році Луїсом Кунгом, таємничий комплекс нібито передбачався як штаб-квартира його компанії Westland Oil. Будівництво відбувалося в цілковитій таємниці та надійно охоронялося. Тому більшість місцевих жителів не знали, що поруч з офісною будівлею він також побудував ядерне бомбосховище площею 3716 квадратних метрів.
Бункер був розроблений для захисту 350 дорослих протягом трьох місяців і був повністю автономною структурою з власними дизельгенераторами, багатокамерною системою фільтрації повітря, двома водними свердловинами, душами, тюремними камерами та навіть хірургічним кабінетом. Вхідні тунельні блок-хауси (замасковані під пагоди) приховували численні гарматні порти та мали кулеметні гнізда на даху. Бункер оснащений п’ятишаровим куленепробивним склом, власними генераторами, колодязями та численними елементами безпеки.
Сьогодні — це сучасний кампус дата-центру з прилеглим чотириповерховим будинком. На території працює цілодобова служба техпідтримки та безпеки (колишні військові та поліціянти), по периметру встановлені інфрачервоні камери та військовий захист від електромагнітних імпульсів.

Bahnhof Pionen, Швеція

Bahnhof розташований на глибині 30 метрів всередині ядерного бункера часів холодної війни. Його периметр захищений відеоспостереженням і сталевими дверима товщиною 40 см. Bahnhof Pionen вважається одним із найбезпечніших центрів обробки даних у світі, адже здатен витримати удар водневої бомби.
Об’єкт оснащений двигунами німецьких підводних човнів і має підземні водоспади, теплиці, імітацію денного світла та 2600-літровий акваріум із морською водою. У бункері розміщується мережевий операційний центр Bahnhof.
Bahnhof є одним із найбільших інтернет-провайдерів Швеції та має ще чотири дата-центра в країні.

Swiss Fort Knox, Швейцарія

Швейцарський постачальник рішень для ІТ-безпеки, керує двома модернізованими бункерами часів холодної війни, відомими як швейцарський Форт Нокс. Розташовані вони на відстані 10 км один від одного й заховані під швейцарськими Альпами поблизу Лозанни.
Центри обробки даних витягують льодовикову воду з глибокого підземного озера для покращення системи охолодження. Дата-центр має безпрецедентну безпеку, включаючи спостереження з розпізнаванням облич і куленепробивні поверхні, щоби протистояти будь-якій військовій або терористичній загрозі.
На офіційному сайті Swissfortknox розміщений інтерактивний макет дата-центру. Тут можна розглянути не тільки його будову, але й дізнатися більше про безпеку, IT-рішення для клієнтів та інші послуги дата-центру.

Iron Mountain, Сполучені Штати

Центр обробки даних Iron Mountain був фактично колишнім вапняковим рудником, перш ніж він став одним із найпопулярніших у світі.
Об’єкт розташований на глибині 65 метрів під землею, на території кампуса площею 809 372 квадратних метрів. Його периметр захищений важкоозброєною охороною, металошукачами, відеоспостереженням, біометричними засобами контролю доступу та пастками.
Iron Mountain керує загалом шістьма центрами обробки даних у Сполучених Штатах, а також іншими об’єктами в Бостоні, Канзасі, Новій Англії, Піттсбурзі та Віргінії.

InfoBunker, Айова

InfoBunker поєднує в собі найкращі комерційні технології та безпеку військового класу. Його площа — 6308 квадратних метрів та складається з п’яти підземних поверхів.
Надзахищений підземний центр обробки даних розташувався в колишньому бункері повітряних сил США, де зберігалося секретне військове телекомунікаційне обладнання.
InfoBunker здатен протистояти будь-якому природному чи техногенному лиху, навіть ядерній катастрофі. Внутрішні резерви ЦОД дозволяють йому працювати повністю незалежно від зовнішнього світу протягом кількох днів поспіль. Живлення постачається від мережі та незалежних генераторних установок із більш ніж 6-денним запасом палива на місці Вся критична інфраструктура розташована під землею, а тому розміщення сервера в такому ЦОД забезпечує безпрецедентну безпеку з доступом, захищеним кількома рівнями біометричної та фізичної безпеки.

Oracle, Ізраїль

Компанія Oracle відкрила в Ізраїлі дата-центр, який має змогу стабільно працювати навіть під час та після ракетного удару. Це перший із двох ЦОД, будівництво яких було заплановано на глибині 50 метрів під одним із єрусалимських технопарків.

Загальна площа — 42735 метрів квадратних. Сервери розміщені на дев’яти поверхах під землею та призначені для роботи навіть під час періодичних боїв у регіонах. Це забезпечується завдяки власним генераторам електроенергії та розміщенню “заліза” глибоко під землею.
За даними Oracle, об’єкт може витримати удар ракетами, оснащеними боєголовками та навіть близький вибух замінованої машини. При цьому користувачі навіть не дізнаються, що стався інцидент.